« Tagasi

Võru pärimustantsu festival kutsub valssi tantsima

6.-9. juulini toimuv XXIII Võru pärimustantsu festival „Valsi juur(de)" on sel aastal pühendatud valsile. Valssi saab tantsida nii võistu, kui vaadata seda kontsertidel eri rahvaste poolt ette kantuna ja simmanitel ise tantsida.

 

„Valss ja polka on erinevates euroopa kultuurides enim tantsitud tantsud," põhjendas teema valikut festivali korraldusmeeskonna liige tantsuõpetaja Maire Udras.  Saades alguse lendleri nimelisest paaristantsust Austrias, jõudis valss kiiresti ballisaalist külasimmanile ja kodunes seal kiiresti. „Pea iga maa tantsib „oma" valssi, millel taktimõõt on kõigil sama, rütm ja tantsusamm pisut erinev," lisas ta.

 

XXIII Võru pärimustantsu festival kutsubki kõiki pilli- ja tantsuhuvilisi  valsi ja valsi juurte juurde, et  erinevatest valsiviisidest see ühine rütm ja hõng üles leida.

 

Festivali välisesinejad valitakse märtsikuus. Eesti rühmi oodatakse festivalile registreeruma kuni 15. maini. Traditsiooniliselt sisaldab festivali kava kontsertide kõrval erinevaid simmaneid, töötube, tantsuorienteerumist ja õhtulaule Tamula ääres. Eeldatavalt kujuneb üheks tippsündmuseks iga-aastane Teppo tüüpi lõõtsamängimine.

 

Sel aastal lisandub lõõtsavõistlusele teinegi mõõduvõtmine. Valsiaastale kohaselt kuulutab festival välja võistutantsimise „Ummamuudu tands". 

 

Mõõduvõtmine toimub kahes osas. Nii sega- kui naisrühmi oodatakse näitama ilusat labajalavalssi, aga ka teiste eesti rahvatantsu põhisamme. Ka on võimalik võistlusele registreerunud rühmadel osaleda loovtantsu võistlusel, mis luuakse etteantud muusikale võistluse ajal koha peal. 

 

„Nende võistutantsimiste eesmärgiks on kinnistada eesti rahvatantsu põhisammude tantsimise oskust ning loovtantsu osas  anda tantsuloojatele võistluse olukorras võimalus leida erilisi ja omapäraseid lahendusi uute tantsude sünniks," selgitas Udras.

 

Labajalavalsi mõõduvõtmisele oodatakse rühmi registreeruma 1.-15.aprillini, loovtantsu loomisele aga 1.-31. maini aadressil www.vorufolkloor.ee.    Auhinnafond on 1000 eurot.

 

Võru  pärimustantsu festival kuulub UNESCO juures tegutseva ülemaailmse folkloorifestivalide ühenduse CIOFF ® (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) kalendrisse.

 

Vaata ka www.vorufolkloor.ee

 

 

Lisainfo:
Maire Udras
Festivali meeskonna liige
Tel 56 6642 92