« Tagasi

Eesti Vabariigi 99. aastapäevale pühendatud vastuvõtul anti üle Võru maakonna kõrgeimad autasud

Eile, 22. veebruaril toimus Võru Kandles Eesti Vabariigi 99. aastapäevale pühendatud pidulik kontsert-aktus, kus maavanem Andres Kõiv ja omavalitsuste liidu esimees Mailis Koger andsid üle Võrumaa kõrgeimad autasud – Võrumaa vapimärgi ja teenetemärgid.

 

Võrumaa vapimärgi pälvis Enno Raag

Enno Raag tõi judospordi Võrumaale, kui alustas 1973. aastal 1. keskkoolis judoringi juhendamist. Mõne aasta pärast asutati koos innukamate kaasamõtlejatega judoklubi REI, mille hingega eestvedaja ja pühendunud treener on Enno kuni tänaseni. Enno visadus ja otsus olmeraskusi trotsida on aidanud judo üle rasketest aegadest ja toonud selle tänasesse. Võrumaa vapimärgi pälvis mees, kes 44 aastat tagasi istutas Võrumaa spordimaastikule judo ja on kasvatanud sellest ühe Võrumaa tunnusala.

 

Võrumaa teenetemärgi pälvisid kolm silmapaistvat Võrumaa inimest: Helle Laanpere, Artur Ruusmaa ja Ivar Traagel

Teenetemärgi pälvinud Helle Laanpere on naine, kes ajal, mil lapsi ahvatleb üha tugevamalt elektroonika helesinine kuma, juhatab aina leidlikumalt ja loovamalt lapsi hoopis raamatute juurde. Helle on Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonna juhataja ja raamatukoguhoidja.  Võru raamatukogu lasteosakond on tavapäraselt täis saginat: seal toimuvad kohtumised lastekirjanikega ja kunstnikega, seal saavad väikesed täheõppijad päris lugemiskoerale raamatut lugemas käia, toimuvad „Mudilaste jutulaupäevad", lõbusad koolitunnid, raamatunäitused. Just seal avaneb raamatute maailm oma kõige kutsuvamal moel. Helle on korraldanud aastaid maakondlikke ettelugemispäevi, koostanud ülevaategalerii Võrumaa lastekirjanikest, algatanud lasteaedade väliteeninduspunktide tegevuse ning teinud tihedat koostööd emakeeleõpetajatega.

 

Artur Ruusmaa on Võru Instituudi muuseumiosakonna ehk Võrumaa muuseumi peavarahoidja. Kui Artur Võrumaale kolis, süvenes ta kohaliku aja- ja kultuuriloo uurimisse ning on tänaseks tunnustatud Võrumaa ajaloo asjatundja ning hinnatud giid. Ta teeb tihedat koostööd nii ajalooõpetajatega – retsenseerides ajalooteemalisi õpilastöid; keskraamatuga – tutvustades muuseumikogusid; ajalehtedega – ajalooteemalisi artikleid avaldades; mälumänguritega – võimaldades kasutada muuseumikogude materjale; suguvõsauurijatega; teiste ajaloohuvilistega ja kuulub loomulikult ühendusse „Memento". Eesti Rahva Muuseum avati alles äsja, Võrumaa muuseum on ajahoidjana olemas olnud juba pool sajandit.

 

Ivar Traagel on loomult mõnus, sisult sügav ja tegudelt kindlameelne. Nende heade omaduste toel on Ivar koos oma meeskonnaga peale kolme sajandi pikkust ootamist taas üles äratanud Vastseliina Piiskopilinnuse ja kinkinud sellele uue, teistsuguse, elu.  Ivari käe all on Piiri kõrtsihoone restaureeritud avastamisi täis külastuskeskuseks ning kogu kompleks leidnud sisu, mis rikastab Võrumaad ning meelitab külastajaid kaugemalt. Ivar oskab leida häid koostööpartnereid, kellega ühiselt linnuse lugu ja seal pakutavaid elamusi edasi arendada. Teenetemärgi pälvis Ivar Traagel sellegi eest, et ta leiab aega ka teiste turismiasjalistega kaasa mõelda, nõustada ja toetada, et Võrumaa tervikuna muutuks veelgi atraktiivsemaks turismipiirkonnaks. 

 

Maavanema tänukirja pälvisid:

Merike Õun kirgliku töö eest Võrumaa inimeste liikumisharrastuste suunamisel ja tervislike eluviiside propageerimisel;

Silver Sild pühendunud töö eest Võrumaa looduskeskkonna ja ajaloolise mälu hoidmisel;

Mart Timmi olulise panuse eest Võrumaa põllumajanduse ning toidutootmise edendamisel;

Heiki Kelp märkimisväärse ja  järjepideva panuse eest Võrumaa kultuuriellu;

Kalle Nurk hingega tehtud töö eest Võrumaa kultuurisündmuste ja kohaliku pärandi jäädvustamisel ning arhiveerimisel;

Tiit Toots märkimisväärse panuse eest Rõuge valla arengusse ja selle silmapaistva mõju eest kogu Võrumaale.

 

Võrumaa teenetemärkide autoriks on tunnustatud heraldik Priit Herodes. Esimesed autasud määrati Eesti Vabariigi 90. aastapäeva raames, 2008. aastal.  Selle aja jooksul on välja antu 10 vapimärki ja 25 teenetemärki.  

 

Eesti Vabariigi 99. sünnipäeva auks korraldatud pidulikul kontsert-aktusel „Äratundmisrõõm" sai publik laste- ja noorteaastale kohaselt kuulata Silja Otsari juhendatud Võru Gümnaasiumi ja Parksepa Keskkooli noorte esituses kaunist eestikeelset muusikat. Õhtujuht ja kontsert-aktuse lavastaja Agur Seim puudutas aga Hedvig Hansoni ja Jaan Tätte teostest pärit mõtisklustega publiku meeli. „Rõõmud ja mured on jagamiseks, nõnda paisub rõõm suuremaks ja mure kahaneb sootuks. Meid ümbritseb ka lummav Võrumaa loodus, millest ammutada jõudu ja energiat. Erakordse ilu ja peatselt saabuva kevadega tärkavad meis imelised tunded ning iga hetk loob põhjuse elust rõõmu tunda," selgitas Seim lavastuse teemat.

 

Foto: Margus Muts

Fotol vasakult: Ivar Traagel, Mailis Koger, Andres Kõiv, Enno Raag, Artur Ruusmaa, Helle Laanpere

 

Lisainfo:

Aigi Pall

Võru Maavalitsuse kultuurinõunik

Tel. 7 868 307

aigi.pall@voru.maavalitsus.ee