2012. aasta võitjad

 

Võru maakondlikul konkursil Eesti kaunis kodu 2012 osales sellel aastal 18 kodu ja kaks rajatist.

Antsla, Mõniste , Rõuge ja Võru vallast esitati ülevaatamiseks kolm objekti, Võru linnast kaks  ja teistest üks. Seekord ei esitanud ülevaatusele ühtegi objekti Vastseliina, Urvaste ja Sõmerpalu vallad.

 

Juunikuus tegi maakondlik konkursikomisjon koosseisus Peep Hollas, Malle Peedel, Mirjam Salvet, Marika Parv, Anne Vahtla, Reet Org ja Tiiu Kutti ning fotograaf Uudo Mäeotsa ringsõidu kaunil Võrumaal ja valis välja kodud esitamiseks Vabariigi Presidendile autasustamiseks.

Sellel aastal domineerisid lihtsad, loodusesse hästi sobitatud noorte perede kodude ümbrused.

 

Presidendi autasu vääriliseks osutusid: 

 

Perekond Linnase kodu  Võru linnas Roo tn 5

 

Kubija järve kaldal asuv vana aed, mille rajamine ja hooldamine on olnud eelkõige perenaise kätetöö, mida pere meespool püüab jõudumööda jätkata. Maitsekalt  tsoneeritud  haljastus raamib kauneid vaateid järvele. Ajastu arhitektuuriga harmoneerub poolringikujuline astangul asuv kiviktaimla. Tarbeaed peitub põõsaste varju.

 

 

 

Perekond  Zoppi kodu Rõuge alevikus Viitina mnt 4 

 

Noore pere armas kodu aleviku väikesel krundil. Paari aastaga on vanad hooned korrastatud ning väike iluaed ja tarbeaed rajatud. Oskuslikult on ära kasutatud olemasolevaid materjale nii kasvuhoone rajamisel kui tiigiümbruse kujundamisel. Pilkupüüdev on ümarpeenar eesaias. 

 

 

 

Taiga Taali ja  Kurmet Müürseppa kodu Kobela alevikus Kesk tn 12

 

 

Maitsekalt kujundatud lopsakas liigirikas koduaed, mida on pidevalt kujundatud 14 aasta jooksul.  Suured looklevad peenrad vahelduvad rahuliku murupinnaga. Koduukse ees kasvab perenaise sünni puhuks istutatud kask, muruplatsil vanaperemehe poolt väljavalitud ja noorperemehe  toodud võimas õuekivi. Iluaiaga on oskuslikult seotud kasvuhoone, suurem tarbeaed on eraldi. 

 

 

 

Perekond Saksa Väike-Palojüri talu Palujüri külas Haanja vallas

 

 

Looduslikult kaunis kohas oja kallastel asuva 2003.a rajatud uue talu puithooned sulanduvad imeliselt ümbritsevasse maastikku. Kujundus on äärmiselt lihtne, võlu võimendavad veepeegeldused ja avarad vaated. Esiletõstmist väärivad sepistatud detailid hoonetel ning puidu ja kivi kasutamine väikevormides. Huvitav lahendus on puuriit-krundipiire. Noorperemehe ehitusoskused ja perenaise musikaalsed ideed on vormunud suurepäraseks teoseks.   

 

 

 

Eripreemia  – Eesti parim tööstusmaastik 2012 - Jaagumäe Talu tootmiskompleks Navi külas Võru vallas  ( omanik Mart Timmi )

 

 

Võru lähedal Navi küla maadel asuvat tootmistalu on arendatud alates 1990 aastast.  Küla sovhoosiaegsete hoonete kompleks on aja jooksul saanud kaasaegse kena väljanägemise. Tootmishoonete ala on ca 7 hektarit, hoonete ümber on rajatud ehitisi loodusega siduv haljastus. Talus tegeletakse kartuli-, juurvilja-, rapsi- ,teravilja- ja seakasvatusega ning toodangu esmatöötlemisega.