2013. aasta võitjad

2013. a maakondlikule kodukaunistamise konkursile esitati omavalitsustest kokku 18 objekti. Nende hulgas 14 kodu: 5 linnakodu ja 9 maakodu, Obinitsa Puhkekeskus, Mõniste Rahvamaja, Puiga kooli park ja muinsuskaitse erikonkursile Linnamäe mõis.

Maakondlik konkursikomisjon valis nende seast neli kaunist objekti ja esitas need Eesti Kodukaunistamise Ühenduse Keskjuhatuse kaudu Eesti Vabariigi Presidendile autasustamiseks.

Autasustamisüritus toimus 25. augustil Räpina Aianduskoolis.

Võru maakonna Eesti Kaunis Kodu 2013 võitjad on:

 

Ave ja Arvi Saluorg, Jaama talu Kangsti külas Varstu vallas.

1990.a.kingitud kodu hakati terve perega jõudsalt ehitama ja kujundama. Raske töö tulemusena on valminud talumaadelt ja vana küüni vundamendist korjatud kividest võimas kiviaed. See on elutöö, kuhu on valitud kive mustri ja suuruse järgi, praegu kaunistab seda samblik. On püütud säilitada vanu hooneid, neil on oma lugu, hing ja väärtused. Looklevad peenrad on nagu teekond, mida läbides tuleb ka takistusi ületada.   Peenarde kaunistuseks on valitud põnevaid juurikaid ja kände. Peremehe meisterdatud on nii aiamööbel kui väikearhitektuursed elemendid. Väärtus on oma kodu, lapsed ja töö. Koos jõuab palju rohkem ja on tore.

 

 

Perekond Luha kodu Valgjärve tänav 11 Kose alevikus Võru vallas

Rohkete igihaljaste  vormidega kujundatud väike krunt , mis on kaunis aastaringselt. Majesteetlikult mõjuvad sihvakad elupuud ja värvi annavad kollase- ja hallitoonilised madalamad vormid. Oskuslikult ja maitsekalt on paigutatud minimaalsele alale nii iluaed, puhkenurk  kui katarbeaed.

Eike ja Urmas Koemets, Pulli talu Kaika külas Antsla vallas

Karula kuplite vahel metsade  keskel asuv oma lihtsusega võluv ürgne talukoht. Isakodu on ehitatud 1930-te aastate lõpul vana rehetoa palkidest. Hoonet on pikendatud sobiliku juurdeehitusega.  Vanad taluhooned on kenasti korrastatud ja perenaise poolt dekoreeritud rahvuslike mustrite ja maalingutega. Kunstipärased värvikad mesitarud ilmestavad rohelisi mäenõlvu. Mesindusega on peremees tegelenud oma paarkümmend aastat.Veekogu kaldaleon rajatud nutikas väike tarbeaed ja istumiskoht. Lisaks puuviljaaiale on haljastuses kasutatud taluaiale sobilikke lilli ja ilupõõsaid.

Mõniste Rahvamaja Kuutsi külas Mõniste vallas, juhataja Ave Saluorg

 

2008.a. renoveeritud Mõniste Rahvamaja rikastab kohalikku kultuurielu läbi omakultuuri hoidmise ja mitmekesiste sündmuste. Kaunis istutusala maja ees mõjub punase vaibana tähistamaks sissepääsu. Sealsamas on ka taidlejatele kingitud roosidega peenar. Ühtselt on kujundatud vana kaev ja omanäolised lillepostamendid. Ümbrus ilmestab esinduslikku hoonet ja annab edasi seal toimetavate inimeste koostöö ja vastastikuse mõistmise õhkkonda. Eestvedajaks on rahvamaja juhataja.